See teritys on Wiktionary
{
"etymology_links": [
[
"terittää",
"terittää#Finnish"
],
[
"-ys",
"-us#Finnish:_action"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "terittää",
"3": "-us",
"alt2": "-ys",
"id2": "action"
},
"expansion": "terittää + -ys",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "terittää + -ys",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "teritys",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teritykset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teritys",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teritykset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "terityksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teritykset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "terityksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teritysten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "terityksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teritystä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "terityksessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "terityksestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teritykseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "terityksellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teritykseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teritykselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "terityksenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teritykseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teritykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritysteni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritystäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "terityksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritystesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritystäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "terityksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "teritystemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "teritystämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "terityksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "teritystenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "teritystänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "teritykseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "teritykseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "teritykseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "terityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teritystensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "teritystään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teritystänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "teritykseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "teritykseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teritykseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "teritykselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "teritykseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "teritys",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "teritys",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "terity",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -us (action)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"furnishing with a blade"
],
"id": "en-teritys-fi-noun-rHHSg5wf",
"links": [
[
"furnishing",
"furnishing"
],
[
"blade",
"blade"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteritys/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞rit̪ys̠]"
},
{
"rhymes": "-eritys"
}
],
"word": "teritys"
}
{
"etymology_links": [
[
"terittää",
"terittää#Finnish"
],
[
"-ys",
"-us#Finnish:_action"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "terittää",
"3": "-us",
"alt2": "-ys",
"id2": "action"
},
"expansion": "terittää + -ys",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "terittää + -ys",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "teritys",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teritykset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teritys",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teritykset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "terityksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teritykset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "terityksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teritysten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "terityksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teritystä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "terityksessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "terityksestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teritykseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "terityksellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teritykseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teritykselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "terityksenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teritykseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "terityksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teritykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritysteni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritystäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "terityksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritystesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritystäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "terityksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "terityksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "teritystemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "teritystämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "teritykseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "terityksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "terityksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "teritystenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "teritystänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "teritykseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "teritykseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "teritykseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "terityksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "terityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teritystensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "teritystään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teritystänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "teritykseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "teritykseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teritykseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "teritykselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "teritykseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "terityksettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "terityksinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "teritys",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "teritys",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "terity",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -us (action)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eritys",
"Rhymes:Finnish/eritys/3 syllables"
],
"glosses": [
"furnishing with a blade"
],
"links": [
[
"furnishing",
"furnishing"
],
[
"blade",
"blade"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteritys/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞rit̪ys̠]"
},
{
"rhymes": "-eritys"
}
],
"word": "teritys"
}
Download raw JSONL data for teritys meaning in All languages combined (25.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.